Суперклей - історія відкриття

Речовину, що становить основу всіх «суперклеїв», відкривали двічі. Причому робила це одна і та ж людина - доктор Гарі Кувер.

В 1942 році Кувер вивчав речовини, звані цианоакрилатами. Йшла Друга світова війна, і потрібний був прозорий полімер для прицілів стрілецької зброї. На жаль Кувера, цианоакрилати не підходили для цієї мети, та і взагалі з ними було дуже важко працювати: довколишні предмети ставали клейкими і прилипали один до одного. Мономер цианоакрилата полімеризується (твердне) у присутності вологи, а оскільки найдрібніші сліди вологи є майже скрізь, це сильно заважало проведенню експериментів.

Через 9 років, в 1951 році, Гарі Кувер (на той час вже доктор) і його колега Фред Джойнер працювали в дослідницькому центрі компанії Eastman Kodak над створенням термостійкого акрилового полімеру для ліхтарів кабін реактивних літаків. Легенда свідчить, що Джойнер намагався виміряти показник заломлення цианоакрилата, але після закінчення вимірів виявив, що призми рефрактометра склеїлися намертво. Куверу і Джойнеру знадобилося 7 років, аби довести склад до розуму - підібрати стабілізатори (інакше клей тверднув прямо в пляшці) і пластифікатори (що роблять з'єднання менш крихким і що підвищують стійкість до дії тепла, кислот і лугів). У 1958 році клей побачив світло під назвою Eastman Compound 910 («Суміш 910»).

Попит на новий продукт був досить млявим - покупці не вірили в його дивні властивості. Допоміг щасливий випадок: Гарі Кувера запросили взяти участь в популярному телешоу Гері Мура «I’ve Got а Secret» («У мене є секрет»). На очах у глядачів Кувер за допомогою однієї краплі «Суміші 910» прикріпив металеву щаблину до кінця підіймального троса. Вже через пару хвилин Кувер продемонстрував міцність з'єднання: він взявся за щаблину сам і попросив ведучого зробити те ж саме, а потім асистенти підвели обоє над підлогою. (Зараз, звичайно, цей фокус не викликає здивування: навіть найпростіші клеї на основі цианоакрилатов легко витримують навантаження 150 кг/см2, а досконаліші, типа Black Мах компанії Loctite, - 250 кг/см2.)

Для подальшої реклами Eastman Kodak Company використовувала схожі сюжети. Але в головній ролі незмінно знімався сам винахідник суперклею - доктор Гарі Кувер.

Клея секундні

 • Циакрилан 5г
  Циакрилан 5г ЦИАКРИЛАН баночка 5г - однокомпонентний клей, який не має в своєму складі розчинників, і не вимагає…
 • Циакрилан МЕ
  Циакрилан МЕ ЦИАКРИЛАН МЕ - однокомпонентний клей, який не має в своєму складі розчинників, і не вимагає використання…

Ціаноакрилати

 • Циакрилан гель
  Циакрилан гель ЦИАКРИЛАН Гель - однокомпонентний клей, який не має в своєму складі розчинників, і не вимагає використання…
 • Циакрин 90
  Циакрин 90 ЦИАКРИН 90 - однокомпонентний клей, який не має в своєму складі розчинників, і не вимагає використання…

Контакти "Д.В.А. - Атлант"

 • homeголовний офіс Львів
 • phone+38 (067) 275-97-75 (9:30 - 18:30)
 • maildva.atlant@gmail.com
 • mailinfo@dva-atlant.com
 • mapУкраїна