ПВА, або більш науково - полівінілацетат, відноситься до групи полімерів, які відіграють не останню роль для сучасної людини.
Вперше ПВА став доступний науковим колам в 1912 році, а через пару років міцно увійшов в промислову область як міцне, нетоксичний і багатофункціональний засіб.
Вищевказаний полімер в основному застосовується як складовий елемент фарб, бетонних сумішей, штукатурки. Основні його достоїнства - нетоксичність і простота у використанні. Саме завдяки цим характеристикам поливинилацетат використовується як в спеціалізованих областях, так і в матеріалах для дитячих ігор і творчості.
Клей ПВА є найбільш впізнаваним в усьому світі речовиною, яке використовується для різних побутових і виробничих операцій. Він відрізняється простотою застосування, високим рівнем надійності і доступною ціною. З його допомогою склеюють багато предметів, від паперу до кераміки.
Види клею ПВА:
Шпалерний клей. Застосовується для наклеювання паперових шпалер на кам'яну або дерев'яну поверхню.
Супер клей. Використовується для склеювання міцних фрагментів лінолеуму, плитки, шкіри, тканини, порцеляни й навіть ДСП.
Універсальний клей. Даний вид використовується для з'єднання матеріалів з різними текстурами: дерева і плитки, металу і лінолеуму.
Столярний клей є незамінним при необхідності склеювання частин дерев'яних меблів. При використанні він твердне, утворюючи тонку напівпрозору плівку, що не дає поверхням розпастися.
Будівельний ПВА на відміну від попередніх різновидів не використовується в чистому (або мінімально розбавленому) вигляді. Дану дисперсію комбінують з різними будівельними розчинами. Будівельний клей ПВА допоможе збільшити міцність, стійкість і термін дії грунтовки, штукатурки, цементних розчинів.
Гомополімерний ПВА не містить домішок і являє собою найбільш сильну і довговічну склеює дисперсію. Сфера його використання не обмежується текстильної та порцелянової промисловістю, а поширюється так само на ремонтну і будівельну області.
До основних характеристик можна віднести:
Малий витрата. Залежно від сфери застосування витрата може варіюватися від 100 до 900гр. на кв.м.
Висока адгезія. Найчастіше клей ПВА на водній основі не поступається своїм спиртовмісних аналогам.
Пожежо-і вибухобезпечність. Але потрібно відзначити, що дисперсія ПВА навпаки вибухонебезпечна, за рахунок виділення в повітря оцтової кислоти і вінілацетату.
Морозостійкість, більше 4 циклів. Однак, сама дисперсія менш стійка до морозів і при замерзанні втрачає свої клейові здатності.
Мінімальна усадка при застиганні.
Екологічність, за рахунок відсутності в складі шкідливих хімічних речовин.
вологостійкість
Умови експлуатації клею ПВА
Навіть безпечне з точки зору токсичності хімічна речовина вимагає дотримання певних правил його зберігання і експлуатації. Стосується це і полівінілацетатних клеїв.
Зберігатися вони повинні в сухому складському приміщенні, температура якого не опускається до мінусової позначки.
Для запобігання підвищенню в'язкості складу він повинен поміщатися в щільну тару, призначену для зберігання речовин даного класу.
Термін зберігання клею ПВА визначається шістьма місяцями з дня його випуску.
Після роботи з клеєм використовуються інструменти, обладнання та тару необхідно ретельно промивати водою, не допускаючи затвердіння робочого складу. Забруднена вода відносно безпечна і може бути злита в звичайну каналізаційну систему.
Частинки отверділого клею видаляють за допомогою ксиліт або ксилолу (в залежності від марки).
Не допускати контакту робочого розчину з тілом. При попаданні в очі або на шкіру негайно промити водою.
Готовий до нанесення клейової розчин повинен бути витрачений протягом доби. Чи не стосується це правило лише канцелярських клеїв ПВА, що випускаються в невеликих упаковках.